SmogAnin Zły

Wiecie, że smog w Polce powoduje ok. 45 tys. zgonów rocznie? To tak, jakby mieli umrzeć wszyscy mieszkańcy Kołobrzegu. Ponieważ okolica siedziby naszej Fundacji nie posiadała nigdzie czujników, przez co nie wiedzieliśmy, czy nieświadomie nie trujemy własnych dzieci np. spacerem, postanowiliśmy umożliwić mieszkańcom warszawskiego Wawra sprawdzenie jakości powietrza w ich okolicy. Wielu ludzi nadal nie rozumie problemu, zwłaszcza w podmiejskich dzielnicach domów jednorodzinnych jak Anin lub myśli, że smog jest zjawiskiem dotyczącym tylko centrów dużych miast. A prawda jest taka, że mieszkańcy nie wiedzą, jak przeciwdziałać smogowi, dbać o zdrowie czy zgłaszać sprawy…
Główny cel projektu: Dostarczenie mieszkańcom wiedzy odnośnie bieżącej jakości powietrza w okolicy i prewencja zdrowotna dzięki instalacji zintegrowango z ogólnopolską siecią czujnika czystości powietrza w Warszawie-Aninie wraz z tablicami edukacyjnymi i rekomendacjami odnośnie przebywania na dworze w danych warunkach. Mieszkańcy okolicznych osiedli będą wiedzieli, czy spacer/sport/plac zabaw to dobry pomysł.
O co nam chodzi? Chcemy promować dbałość o czyste powietrze i poprawić je w naszej okolicy. Chcemy tego dokonać poprzez instalację czujnika jakości powietrza wraz z przykuwającym uwagę wyświetlaczem (duża tablica LED), zintegrowanego z ogólnopolskim systemem monitoringu powietrza Airly, który po naszej analizie daje największą funkcjonalność. Dzięki temu mieszkańcy naszego i okolicznych osiedli (w sumie 20 tys. mieszkańców, których dotyka złe powietrze w naszej okolicy) będą mogli sprawdzić jakość powietrza zarówno w internecie, aplikacji mobilnej, jak i wizualnie odwożąc dzieci do szkoły. Korzyściami płynącymi z projektu jest stałe monitorowanie jakości powietrza, zwiększenie świadomości mieszkańców odnośnie zagrożeń jakie wynikają z zanieczyszczenia powietrza i prewencja zdrowotna.
Jakie mamy efekty? Od lutego 2019 r. na stronie https://airly.eu/map/pl/ można sprawdzić jakość powietrza w Warszawie-Aninie. Można to zrobić online, poprzez aplikację mobilną lub idąc ulicą obok szkoły podstawowej nr 218, gdzie tablica LED na bieżąco pokazuje odczyty z czujnika jakości powietrza. Dzięki czujnikowi jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco stan jakości powietrza zbierając dane takie jak stężenia : PM1, PM2.5, PM10 oraz podstawowe informacje takie jak wilgotność powietrza, temperatura i ciśnienie. Tablica LED wyświetla także komunikaty tekstowe o stanie powietrza. Dodatkowo zaprojektowaliśmy tablicę informacyjną nt. smogu – jego źródeł, skutków i przeciwdziałania.
Projekt czujnika jakości powietrza Airly, wyświetlacza LED, tablicy informacyjnej oraz systemu zdalnego odczytu internetowego zrealizowany przez Fundację Kapitał Młodych z siedzibą w Warszawie-Aninie przy dofinansowaniu z Fundacji Santander w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” oraz we współpracy z Urzędem Dzielnicy Warszawa-Wawer, Szkołą Podstawową nr 218 w Warszawie oraz firmą Airly sp. z o.o. Dziękujemy za wsparcie przy tym projekcie!


